Foodeeze Lesson Plans

Resources for use in the classroom and at home.

To save preparation time and to extend the ways that you can use your Foodeeze cards we have developed a range of Lesson Plans with supporting resources.

These Lesson Plans are free to download and use. If you have any feedback once you’ve used the plans please contact us; we’re always keen to improve these resources.

.

Get Your Pack


Individual Packs


Individual packs of cards
Cost: £4.99 including VAT. Delivery charge £1.50*
Buy Now


Classroom Packs


Small
For classes of up to 20 children. Contains 10 individual packs of Foodeeze
Cost: £42.42 saving £7.48 including VAT. Delivery charge £2.50*
Buy Now


Standard
For classes of up to 40 children. Contains 20 individual packs of Foodeeze
Cost: £79.84 saving £19.96 including VAT. Delivery charge £5.00*
Buy Now

*to mainland UK addresses.